Proteza.gif, 4 kB

Hygiena dutiny ústní

O čištění zubů

Zubní kaz vzniká za předpokladu přítomnosti zubu, zbytků potravy a mikroorganismů rozkládajících především nízkomolekulové sacharidy na kyseliny, a to především mléčnou, která narušuje povrch skloviny. Čištění odstraňuje plak- povlak zubů obsahující bakterie, který se na zubech přirozeně vytváří. Jestliže se plak smíchá s cukry, vytváří kyselinu, která může způsobit tvorbu zubního kazu. Mezi podmínky pro vznik zubního kazu patří:

1. bakteriální plak, obsahující kariogenní mikroorganismy
   (Streptococcus mutans, Streptococcus mitis, Streptococcus  salivarius, Streptococcus sanguis)
2. cukry
3. vnímavé plochy zubu

Experimenty prokázaly, že nejdůležitější pro vznik zubního kazu je přítomnost kmenů kyselinotvorných streptokoků a na cukry bohaté potravy. Ostatní mikroorganismy, jako kmeny laktobacilů, enterokoků a aktinomycet, jsou sice za specifických podmínek schopné vyvolat vznik kazivé léze, ale samy jsou málo virulentní.
Kdy je třeba začít s čištěním chrupu? S čištěním by se mělo začít v době prořezání korinky dočasného chrupu. Bývá to kolem 8. měsíce věku dítěte. Může se použít velmi jemný kartáček na zuby, nebo navlhčený čtvereček gázy, kterým se pečlivě otře povrch zubu. Čistit se tímto způsobem musí každý den, vždy večer po posledním pití nebo příjmu potravy. S objevením první stoličky se musí již používat zubní kartáček, protože gáza povrch stoličky nevyčistí. S čištěním zubů kartáčkem a pastou se má začít kolem dvou let dítěte. Od tří let se dítě má učit čistit zuby samo pod dohledem dospělé osoby, která však musí zuby dočistit!

Pravidelnost čištění

Děti by si měly čistit zuby alespoň dvakrát denně, ráno po snídani a večer před spaním. V některých zdrojích odborné literatury večerní mytí zubů ponechávají na časové období těsně před spánkem.

Správná metoda čištění zubů

U batolat a předškolních dětí bývá uváděna jednoduchá metoda čištění: žvýkací plošky stoliček čistíme zepředu dozadu, ostatní plošky čistíme drobnými krouživými pohyby. Někdy se též vysvětluje dětem metoda: od červené k bílé (od dásně tah dolů přes zuby), názorná ukázka při programu.

Metoda čištění zubů u školních dětí bývá náročnější.